AKTUÁLNĚ JSME PRO VÁS V LÍČÍRNĚ KAŽDÝ VŠEDNÍ DEN 9 - 19 HODIN

BUDOUCNOST V ZELENÉ CHEMII


 

,,ANEB PŘÍRODA NEPOUŽÍVÁ ČISTÍCÍ PROSTŘEDKY''

 

V PRVÉ ŘADĚ JE TŘEBA VYVÍJET BEZPEČNĚJŠÍ VÝROBKY, MÍSTO ABYCHOM SE SNAŽILI NAPRAVOVAT VZNIKLÉ ŠKODY A ZNEČIŠTĚNÍ

Chemický průmysl se nyní ocitá na rozcestí. Petrochemická infrastruktura z poloviny 20. století byla vytvořena hlavně s ohledem na funkčnost a pohodlí, nikoli na bezpečí a zdraví. Jako taková je již značně zastaralá a přináleží minulosti, kdy se lidé považovali za oddělené od toxických systémů, jež vytvořili. Nyní jsme moudřejší, chemické jedy znečišťující naše řeky, ryby i lední medvědy. Proudí pupeční šňurou do těl našich dětí. Rakovinotvorné látky v kosmetice nelze vnímat odděleně od karcinogenů v potravě a ve vzduchu, stejně jako nelze oddělit chemické továrny znečišťující životní prostředí od skládek chemického odpadu, jež souvisejí s rostoucím výskytem astmatu.

 

KROK ZPĚT K PŘÍRODĚ DOSTÁVÁ SE ZELENOU CHEMIÍ ÚPLNĚ NOVÝ ROZMĚR.

Vědci z celého světa, které nepřestala fascinovat dokonalost a propracovanost přírodního světa, přicházejí s úžasnými objevy inspirovanými právě přírodou. Jak vyrobit věci bez škodlivých chemikálií, ale se stejnou kvalitou a spolehlivostí? Tak například doktor Kaichang Li z Oregonské univerzity, který chtěl nahradit rakovinotvorný formaldehyd, našel odpověď při procházce přírodou. Všimnul si malé slávky houževnatě lnoucí k balvanu, několik slávek přinesl do své laboratoře a zkoumal lepivou látku, jíž slávky vylučují. Tuto látku se mu podařilo replikovat za použití pryskyřice na bílkovinném základě, která je extrahovaná ze sojové mouky.  A výsledek? Bezpečné nenákladné lepidlo, které splňuje všechny požadavky na použítí a lepení překližek.

 

4ba2b4091940a7818894c1adc61a206fBIOMIMICRY: INOVATION INSPIRED BY NATURE

Po miliardách let dovedla příroda své výtvory k dokonalosti. toto nové vědecké odvětví  se zabývá výzkumem jejích nejlepších ,,vynálezů'' a jejich aplikací v moderním světě. 

Klade si za cíl budovat nové vztahy s přírodou a využívat její moudrosti. Inspiruje pavoučími vlákny, která jsou  vodovzdorná a 5x silnější než ocel, pavím peřím využívájícím k tvorbě barvy lomu světla, nebo čistotou, která je jednou z podmínek k přežití a která je přiozená  (bez používání chemikálií) . Přírodní organismy spíše předcházejí nečistotám, a to třeba díky důmyslným chloupkům zabraňujícím usazování špíny (využití ve stavebnictví), nebo slinám zabraňujícím usazení, nic ale není škodlivé a jedovaté. Pro komerční využití se v budoucnu bude využívat třeba lotosový květ. Mluví se o něm jako o suchém zipu budoucnosti. 

zdroj: Doba Jedová III

  

Manasi7_Hero_Ingredient_Apricotkerneloil

VYUŽITÍ PŮVODNÍCH ZNALOSTÍ PŘÍRODNÍCH LÁTEK V KOSMETICE

Konečně nacházíme po celém světě mnoho odborníků zabývajících se látkami, které nám opravdu prospívají.  Firmy vyvíjející své produkty už mnoho let, i nově vznikající, využívají především sílu přírody. Jsou ohleduplné k pěstování rostlin a uvědomují si propojení člověka s okolím. Jsou vděčné za každou zdravou rostlinu, která věnuje jejich produktu nezaměnitelnou vůni a mnoho účinných a léčebných látek. 

Tyto značky pracují především s bioaktivními látkami farmaceuticky významných rostlin. Znalosti se dost často opírají o učení našich předků z Čech i z mnoha zemí, kde byla příroda uctívána a zkoumána po mnoho tisíciletí ( východní medicína, Rusko), a doplňují je zkušenostmi novými. Pro lidi dřívějších dob byl termín zelená chemie jejich každodenním životem, využívali přírodní materiály přirozeně. Jejich znalosti pramení z pozorování přírodních procesů, jejich studování a respektu. Dokumenty o starých bylinkářích a léčitelých jasně ukazují jak dlouhý proces to byl - většinou studovali přírodu celý život. Dnes nám po nich zbyly jejich knihy a cenné znalosti.

Zrychlenná doba, kterou nám přinesl technický rozkvět, nás jako výhybku přehodila na rychlost myšlení, konání, výsledků či úspěchu, nic takového ovšem v přírodě neexistuje.  Vše má svůj čas, děje se to s tichostí a klidem a v cyklech. Není divu, že jsme o přirozené propojení přisli a nedokážeme se ztišit a jen prostě pozorovat a učit se z nejmoudřejšího pramene.

Zatím je ješte doba doznívání tohoto pokroku, ale jak již můžeme vidět ve statistikách, je to také doba mnoha nových onemocnění, depresí a stresu a jako taková dlouho nemůže fungovat. Stejně tak jako organismus může být ve stresu jen určitou dobu (kdy mu jde třeba o život, kdy je stres důležitý pro hbitost a záchranu) a pokud je tato doba příliš dlouhá, organismus přirozeně zkolabuje. Stejně tak se postupně pod tlakem lidé začnou opět tišit, zpomalovat a naslouchat.  Teď máme jedinečnou možnost propojit  a porovnat své západní znalosti s prameny mnohem staršími a porovnat, co nám opravdu slouží a co bychom měli ze svého života odstranit. 

 

 

 

EKONOMIKA JAKO SEKVOJIVÝ LES 

Zelená chemie povede k nové průmyslové revoluci a umožní nám žít v souladu s přírodou a vybudovat novou zelenou ekonomiku. Taková ekonomika bude jako Sekvojový les: vzrostlý les opakovaně využívá všechny dostupné zdroje, recykluje je a žije v synergii s rostlinami a živočichy, kteří jej obývají. Všechny části jeho ekosystému fungují jako součásti jednoho celku.