NEJŠKODLIVĚJŠÍ PŘÍSADY V KOSMETICE

 

 

Tabulka nejškodlivějších chemických látek, jejich využití a dopad na lidský organizmus.

 

INCI NÁZEV POUŽITÍ NEBEZPEČÍEthylparaben

Methylparaben

Propylparaben

Konzervant v kosmetice, farmacii a průmyslových produktech.

Narušují hormonální regulaci a napodobují estrogeny. Jsou podezřelé z kancerogennity - možná spojitost parabenů s výskytem rakoviny prsu (zbytky parabenů byly ojeveny v nádorech prsů). To souvisí s používáním antiperspirantů v kombinaci s holením v podpaždí. Při holení vznikají drobná poškození kůže, kterými mohou parabeny snadněji vstupovat do těla. I když souvislost mezi parabeny a možností vzniku rakoviny prsu nebyla jednoznačně prokázána, opatrnost je namístě. 
Sodium Lauryl Sulfat  (SLS) 

Sodium Laureth Sulfat (SLES)

Uměle syntetizovaný tenzid, který hodně pění, ale odmaštujě také povrch kůže. Obsahuje ho 95 % šamponů, pěn do koupele i zubních past.

Silně draždivý, dráždí kůži, oči, způsobuje svědění. Narušuje kožní bariéru, zvyšuje a způsobuje předčasné stárnutí kůže. Způsobuje odlupování pokožky a vyvolává těžké kožní záněty. Při požití nebo vdechnutí je velmi toxický, protože se snadno vstřebává sliznicemi. Větší množství SLS způsobuje kašel, pálení v ústech a v krku, dávení, zvracení, dýchací obtíže a celkovou nevolnost. SLS ohrožuje také imunitní systém. 
Dimethicone (polymethylsiloxan, E 900) 

Silikonový olej. Prostředek zabraňující pěnění při výrobě nebo použití. Využívá se i jako změkčovadlo a lubrikátor. Je častou součástí různých ochranných krémů, protože zjemňuje a vyhlazuje pokožku. Je přítomen v šampónech a kondicionérech - je tou složkou, která dělá vlasy lesklé a kluzké. 

Hormonální disruptor.  Zasahuje do hormonálních funkcí člověka a může narušit lidskou plodnost. Představuje nebezpečí pro životní prostředí. Jde o velmi stálou látku, v přírodě setrvává mnoho let a má tendenci k bioakumulaci.
Propylen Glycol (PG)

Polyethylen Glycol (PEG)

Ethylene Glycol (EG)

Polypropylen Glykol (PPG)

Zvhlčovače a nosiče vůní v olejích. Syntetické emulgátory. Skrývají se i pod jinými názvy s koncovkou -eth- Laureth, Cetereareth 3, nebo jako Polysorbate 20 apod. Používá se k výrobě nemrznoucích kapalin, odmrazovacích prostředků pro automobily, letadla, letištní plochy a lodě. V kosmetice je v šamponech, krémech na holení, mýdlech, mejkapech, lescích na rty.

Můžou vyvolávat podráždění kůže, inhibitovat dělění a růst kožních buněk. Zvyšují propustnost kůže. K výrobě PEG a PPG se používají vysoce reaktivní jedovaté plyny, které sloužily i jako bojové prostředky. Je nebezpečí že zbytková množství jedů a karcinogenů jako etylenoxid mohou znečišťovat konečný produkt. Při výrobě vzniká DIOXAN, u něhož se též u pokusných zvířat prokázala karcinogenita a může se ve stopových množstvích vyskytovat v některých PEG a PPG sloučeninách
Ftaláty

di-n-butylftalát (DBP)

Dietylftalát (DEP)

Laky  na nehty, parfémy, toaletní vody. Jsou hojně používány v průmyslu výroby plastů, zejména polyvinylchloridu (PVC), v hračkách, školních potřebách, pomůckách pro domácnost, plastových sprchových závěsech...

Snižují plodnost žen i mužů a ohrožují plod. Negativní účinky na játra, ledviny, plíce a srážlivost krve. Ftaláty jsou rizikovým faktorem vedoucím k rozvoji astmatu a alergií. Ftaláty patří mezi hormonální disruptory a výrazně narušují metabolismus hormonů. 
 Dioxan

Všude tam, kde je současně PEG, PPG , SLES, v bělených tamponech, vložkách a ubrouscích.

Snadno prostupuje kůží, je silně kancerogenní, způsobuje poruchy imunity, plodnosti a hormonální poruchy.
 Toulene (BHA/BHT)

Přípravky pro ošetřování nehtů, barvení vlasů a také ve vůních. Zamezují žluknutí v tukových a olejových složkách.

U těchto látek byly potvrzeny karcinogenní účinky, při vyšších dávkách vyvolává rakovinu žaludku. Je to návyková látka způsobující dále srdeční arytmii, anémii, poškození jater a ledvin. Nebezpečná je pro těhotné ženy.
Formaldehyd a jeho deriváty:

 2-Bromo -2-Nitropropan-1,3 Diol,

Bronidox, Diazodinil - Urea

5-Bromo-5Nitro-1, glutaral, 

3-Dioxane , DMDM hydantion..

Laky na nehty, konzervanty v kosmetice prodlužují trvanlivost danného výrobku.Jejich maximální povolená koncentrace v kosmetických přípravcích je proto jen 0,6 %.

Oficiálně prokázané karcinogenní účinky, vyvolává kontaktní alergie a dráždí sliznice. Jelikož je vysoce reaktivní, poškozuje též buňky.
Minerální oleje a parafínové vosky :

Paraffin, Petrolatum, Vazelína

Paraffinum Liquidum, 

Mineral oil,

Cera Microcristallina

Zbytky frakční destilace ropy, jsou levné, hojné využítí v dekorativní či pečující kosmetice. Vysoká stabilita, resistence a trvanlivost, což vyhovuje kosmetickým firmám, nikoli však pokožce a životnímu prostředí.

 Odolávají přirozeným procesům jež se dějí v našem organismu, který je proto nemůže přirozeně zpracovat. Vytvářejí na kůži neprodyšný film. Aromatické uhlovodíky z min. olejů pocházejících z ropy mohou iniciovat nádorové bujení kůže. Potvrzují to případy častějších výskytů karcinomu na kůži u lidí, kteří během pracovního procesu častěji manipulují s minerálními oleji. Mohou způsobit kontaktní dermatitidu.
 Soli hliníku  V deodoračních prostředcích

 Uzavírají póry, což má zabránit pocení, bohužel kůže se potřebuje přirozeně čistit a dýchat, a tak můžou vznikat různé zánětlivé reakce. Pokud se dostnou do těla končí většinou v mozku a mohou přecházet do mateřského mléka. Možná souvislost s rakovinou prsů. Klinické studie ukazují na to, že značný počet případů rakoviny prsu začíná u žen v horním vnějším kvadrantu prsu, to je také oblast kam se deodorant aplikuje.
Syntetická barviva (CI)

Nejhorší jsou tzv. Azobarviva, což jsou syntetické sloučeníny z frakcí ropy a aromatické aminy v oxidačních barvách na vlasy.

Mohou procházet skrze kůži do krve, poškozují játra. Zvýšené riziko rakoviny prsu. Mohou způsobovat alergie. Vědecké studie potvrdily, že kadeřnice které pracují s těmito rizikovými barvami, onemocní rakovinou mnohem častěji než ostatní ženy. Ovšem platí to také u žen, které si po řadu let barví vlasy. 
Syntetické UV filtry

(benzofenon,  Homosalat, Etylhexyl Metoxycinnamant Etylhexyl Dimetil PABA..)

V opalovacích prostředcích.

Mohou při nadměrném slunění a aplikaci krému s jejich obsahem zvyšovat růst rakovinných buněk a obecně zvyšují riziko rakoviny. Prokázaly se též hormonální (estrogení) účinky některých syntetických UV filtrů.
Silikony

(Cyclopentasiloxane, D5)

Díky tomu, že jsou levné, přidávají se do nekvalitní kosmetiky.

- je to syntetická těkavá kapalina

Nejsou téměř vůbec biologicky odbouratelné. Škodí životnímu prostředí a hromadí se v něm.

Cyclopentasiloxane -v některých zemích (Kanada) je na seznamu toxických látek a byly podniknuty kroky k jejich omezení v průmyslu. 

V laboratorních experimentech na zvířatech, vystavení vysokým dávkám D5 prokázalo, že způsobuje nádory dělohy, poškozování reprodukčního a imunitního systému a může také ovlivnit neurotransmitery v nervovém systému
Xylenové pižmo 

Synteticky připravená látka, která působí jako fixátor tím, že udržuje stálost vůně – parfémů, deodorantů, osvěžovačů vzduchu, čistících prostředků apod. Levná náhražka za přírodní pižmo (mošus). Jedná se o pronikavě vonící látku ze žláz kabara pižmového. V kosmetice může být všude tam, kde je žádoucí co nejdéle zachovat vůni výrobku.  

 

Látka je karcinogenní a její dlouhodobé působení na člověka, zejména v prenatálním a časném postnatálním období, není známo. Působí jako hormonální disruptor a jeho používání by mělo být přísně regulováno. 

 

AHA KYSELINY

Uplatnění nachází v tělových krémech. Dokáží totiž odstraňovat zrohovatělé vrstvy kůže, takže působí jako chemický peeling. Účinkují tak, že narušují proteinové vazby mezi odumřelými buňkami na povrchu kůže, odstraňují je a odkrývají pod nimi buňky zdravé. Tento proces čistí ucpané póry, zlepšuje tonus pleti a vyhlazuje jemné vrásky. Současně odstraňuje drobné pleťové problémy (akné, zánětlivé pupínky, pigmentové skvrny). AHA mají též vysoký hydratační efekt a podporují tvorbu kolagenu, takže udržují pleť čistou a pružnou.

Pokožka je po ošetření krémem s obsahem AHA zbavena povrchových vrstev kůže. Protože nová pokožka je náchylná na pigmentaci, nesmí se po dobu až dvou měsíců vystavovat slunci.Nejvhodnější dobou pro chemický peeling je proto doba od podzimu do jara, kdy má sluneční záření malou intenzitu. Dlouhodobé používání chemického peelingu vede k nevratným změnám na obličeji. Po několikaletém používání krémů s obsahem AHA vypadá obličej odule.

Jednotlivé přípravky mají různý obsah ovocných kyselin. Čím je procento vyšší, tím intenzivnější je jejich účinek, ale zároveň se zvyšuje riziko poškození pleti. 12% AHA je maximum pro domácí použití.

   

Zdroj: Doba jedová I, II, III ,Tajemství kosmetiky, Biorganica eBook

 

 

 

 

 

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.