V LISTOPADU K NÁKUPU PRODUKTU AEOS SPELT REPLENISH ZÍSKÁTE TESTOVACÍ SADU 8 PRODUKTŮ AEOS JAKO DÁREK!

PROČ ČÍST SLOŽENÍ KOSMETIKY

PROČ ČÍST SLOŽENÍ KOSMETIKY ?

 

Personal-Hygiene-Products

Zmatené zákaznice v dnešní době už nedokáží rozklíčovat, co je škodlivé a co není. Mnohé studie nezávislých vědců říkají, že chemie v prostředí, stravě i kosmetice může způsobovat vážné problémy našemu tělu i přírodě. Jiní se snaží vyvrátit jejich tvrzení tím, že v malém množství chemie neškodí. Je jasné, že chemie měla a má svůj význam a věřím, že se dá využívat i pozitivní cestou. Bohužel v kosmetických produktech, jídle či oblečení tuto cestu opravdu nevidím.

Rozhodně byhom se ani neměli spoléhat na to, že u všech používaných látek byly provedeny spolehlivé testy. Je tomu téměř naopak. Dočteme se, že až 90 % moderních chemikálií nebylo buď vůbec prozkoumáno, nebo byly jejich možné dopady stanoveny jen zcela nedostatečně. Teprve v posledním desetiletí se postupně prosazují povinné oficiální přihlašovací testovací postupy. Takže se v podstatě neví, co naprostá většina chemikálií v lidském těle způsobí.

Dá se říct, že vše vypadá jak velký pokus na lidské populaci. Kupující a konzumenti jen zřídka tuší, jak vysoká zdravotní rizika mnohé látky vykazují. 

Jak jste se dočetli, mnoho látek se skrze kůži dostane přímo do krve a můžou se v těle usazovat a napáchat tak velké škody. Nnemluvě o koktejlovém efektu, kdy se různé druhy chemických látek navzájem posilují a můžou škodit okamžitě ( viz příklad koktejlový efekt v předešlé kapitole). A teď se dostáváme k tomu, zda, i když je množství chemikálie v produktu ,,málo'', máte ponětí o tom, kolik takových produktů "s málem" ku příkladu Ethylenglykolu používáte? 

 


PŘES KŮŽI SE DO KREVNÍHO OBĚHU VSTŘEBÁ AŽ 60 % APLIKOVANÝCH LÁTEK

 

coupe2_1_cz

Kůže je orgán, který pokrývá tělo a odděluje tak vnitřní prostředí organismu od vnějšího prostředí. Plocha kůže u dospělého člověka dosahuje 1,6 až 1,8 m², a to z ní dělá největší orgán lidského těla.

Kůže má mnoho funkcí:

- zajišťuje ochranu před vnějším prostředím, zejména před fyzickými, chemickými a dalšími vnějšími útoky

- vylučuje toxické látky a plyny z těla, často signalizuje vnitřní problémy těla

- přes kůži se do těla vstřebávají různorodé látky, z kosmetiky, ovzduší, oblečení, čistících prostředků atd.

Množství vstřebaných látek je značně ovlivněno zdravotním stavem pokožky. Zatímco zdravá kůže vstřebá menší množství, poškozená kůže má velké resorpční schopnosti, což může vést k velkému průniku látek do těla, rozvoji infekcí apod. Tímto způsobem může do těla proniknout až 60 % aplikovaných látek.

Přes kůži se vstřebané látky dostávají do krevního oběhu a odtud do celého těla. Část látek vyloučíme, část však zůstává v našem těle a může zatěžovat životně důležité orgány či působit řadu dalších problémů. Silikony, PEG sloučeniny a další látky vyrobené z ropy jsou pokožce nepřirozené (fyziologickým či chemickým složením). Důsledkem aplikace ropných produktů dochází k ucpávání pórů, což brání jak dýchání pleti, tak vylučování toxických látek z těla. Řada látek pronikajících do těla také poškozuje (zeslabuje) pokožku, dráždí a stimuluje ochranné mechanismy v těle, způsobuje stres atd.

Ještě zpět k chemickému koktejlovému efektu:

Mimo kosmetiky se přes kůži vstřebávají různé chemické látky také například z oblečení nebo ovzduší. Běžně používaná kosmetika obsahuje velký podíl chemických látek (někdy i 100 %), přičemž některé z nich mohou poškodit lidské zdraví. Argumentem výrobců bývá, že složky splňují legislativní požadavky a vyskytují se v minimálním, tedy neškodném množství, např. do 1 %. V dnešní době je člověk současně vystavován desítkám, dokonce stovkám nejrůznějších chemických a cizorodých látek, z nichž se mohou stát jedy. V jejich konečném působení se uplatňuje tzv. koktejlový efekt. To znamená, že látky ve směsi navzájem posilují svou toxicitu. Nebezpečná látka ve směsi s jinou toxickou látkou působí již třeba v tisíckrát vyšší koncentraci, než když se vyskytuje samostatně. Zde je jeden příklad: Koktejl obsahující malou dávku rtuti, která by zabila jednu ze 100 krys, a dávku hliníku, která by zabila rovněž jednu ze 100 krys, má překvapující účinek: zemřely by všechny krysy.

Studie dokazuje, že i malé procento rizikové chemie škodí:

https://www.televizeseznam.cz/video/adost/chemicke-polevky-utoci-na-kazdeho-z-nas-a-vyvolavaji-rakovinu-197817

 

 


 

Spočítejme si, kolik kosmetických přípravků denně používáte:

Čištění pleti:

čistící mléko,   tonikum,   denní krém,   noční krém,   oční krém,   odličovač ,   maska/peeling

Péče o vlasy:

šampón,   kondicionér,   lak na vlasy,   gel,   maska/kúra na vlasy,   lesk na vlasy,   suchý šampon 

Make-up:

make up,   pudr,   korektor, řasenka,   stíny,   lesk/rtěnka,   bronzer,   rozjasňovač

Péče o tělo:

tekuté či tuhé mýdlo/sprchový gel,   tělové mléko

Ostatní péče:

krémy proti celulitidě a na zpevnění pokožky,   krémy na a po opalování,   krém na ruce,   lak na nehty,   odlakovač,   parfém,  deodorant,   antiperspirant,   zubní pasta,   ústní voda,   přípravky na a po holení,   samoopalovací prostředky.

 K jakému číslu jste dospěli?

Pro srovnání: dospělá žena (a nejen žena) používá denně v průměru 9–12 výrobků, dospívající mládež často až 17 produktů. A ty pak používáme s třeba s malou obměnou prakticky celý život.

Víme, že  do kůže může proniknout až 60 % aplikovaných látek (při poškozené kůži i více) a že při počtu nanášení 15 produktů denně se ,,bezpečné''množství chemikálií mnohonásobně převýší. A to jsem jen u kosmetiky, další faktory jsou samozřejmě potraviny, ovzduší, čistící prostředky nebo oblečení.

 


 

Jak tedy začít?

1. Nezbláznit se z toho a nezačít všechno okamžitě vyhazovat, postupně přecházet a zjištovat, co už máte doma a zbavit ze začátku těch nejškodlivějších produktů..

2. Pořídit si jednoduché taháky ,,do kabelky'', a to seznam nejhorších ingrediencí (viz další kapitola), kterým se co nejvíce vyhýbat.

3. Nespoléhat na slogany výrobců (přírodní kosmetika není patentovaný název a může klidně obsahovat ty nejhorší chemikálie)

4. Poctivě začít otáčet krabičky, najít si INCI (= směrodatná fakta o tom, co produkt obsahuje), a i přes to že ze začátku můžete tápat, brzy se zorintujete a začnete si všímat rostlinných složek a naučíte se je oddělovat od těch chemických.

5. Investujte svou energii v podobě vydělaných peněz tam, kde se vám vrátí, v podobě krému či makeupů vyrobených z nejdražších surovin jako jsou výtažky z bylin, květin , za studena lisované oleje či vosky a další. To vám bude opravdu k užitku. Levným chemickým náhražkám a ropnému odpadu se vyhněte.

 Je dobré si uvědomit, že kosmetika je něco jako jídlo, jídlo pro pokožku. Vyživuje ji, pěstí, ale může také škodit. Už z toho důvodu je dobré číst složení, nepodléhat tlaku reklamy a klamavých sloganů. 

Co vám může pomoci? Nám nesmírně otevřela oči kniha od  chemika Ing.Víta Syrového Tajemství kosmetiky. Najdete ji také u nás na eshopu ZDE

 

ZAJÍMAVOSTI:

Studie publikovaná v roce 2004 americkou EWG (Enviromental working group) prezentovala následující závěr svého vědeckého výzkumu: v krvi pupečníkové šňůry novorozence bylo nalezeno v průměru asi 200 chemických a nebezpečných látek.  

Odhaduje se, že žena, která pravidelně používá rtěnku, spolkne více než kilogram chemických látek v průběhu svého života.

Zdroj:  Doba Jedová III  Kosmetika