DNES MÁTE K OBJEDNÁVCE NAD 1 000 KČ DOPRAVU ZDARMA

PROČ ČÍST SLOŽENÍ KOSMETIKY

Personal-Hygiene-Products 

Zmatené zákaznice v dnešní době už nedokáží rozklíčovat, co je škodlivé a co není. Mnohé studie nezávislých vědců říkají, že chemie v prostředí, stravě i kosmetice může způsobovat vážné problémy našemu tělu i přírodě. Jiní se snaží vyvrátit jejich tvrzení tím, že v malém množství chemie neškodí. Je jasné, že chemie měla a má svůj význam a věřím, že se dá využívat i pozitivní cestou. Bohužel v kosmetických produktech, jídle či oblečení tuto cestu opravdu nevidím.

Rozhodně byhom se ani neměli spoléhat na to, že u všech používaných látek byly provedeny spolehlivé testy. Je tomu téměř naopak. Dočteme se, že až 90 % moderních chemikálií nebylo buď vůbec prozkoumáno, nebo byly jejich možné dopady stanoveny jen zcela nedostatečně. Teprve v posledním desetiletí se postupně prosazují povinné oficiální přihlašovací testovací postupy. Takže se v podstatě neví, co naprostá většina chemikálií v lidském těle způsobí.

Dá se říct, že vše vypadá jak velký pokus na lidské populaci. Kupující a konzumenti jen zřídka tuší, jak vysoká zdravotní rizika mnohé látky vykazují. 

Jak jste se dočetli, mnoho látek se skrze kůži dostane přímo do krve a můžou se v těle usazovat a napáchat tak velké škody. Nnemluvě o koktejlovém efektu, kdy se různé druhy chemických látek navzájem posilují a můžou škodit okamžitě ( viz příklad koktejlový efekt v předešlé kapitole). A teď se dostáváme k tomu, zda, i když je množství chemikálie v produktu ,,málo'', máte ponětí o tom, kolik takových produktů "s málem" ku příkladu Ethylenglykolu používáte? 

Budeme-li tako fakta ignorovat, přijímáme tím zodpovědnost, za možné dopady na zdraví, lidský organismus a přírodu.

 

 

Spočítejme si, kolik kosmetických přípravků denně používáte:


Čištění pleti:

čistící mléko,   tonikum,   denní krém,   noční krém,   oční krém,   odličovač ,   maska/peeling


Péče o vlasy:

šampón,   kondicionér,   lak na vlasy,   gel,   maska/kúra na vlasy,   lesk na vlasy,   suchý šampon 


Make-up:

make up,   pudr,   korektor, řasenka,   stíny,   lesk/rtěnka,   bronzer,   rozjasňovač


Péče o tělo:

tekuté či tuhé mýdlo/sprchový gel,   tělové mléko


Ostatní péče:

krémy proti celulitidě a na zpevnění pokožky,   krémy na a po opalování,   krém na ruce,   lak na nehty,   odlakovač,   parfém,  deodorant,   antiperspirant,   zubní pasta,   ústní voda,   přípravky na a po holení,   samoopalovací prostředky.


 K jakému číslu jste dospěli?

Pro srovnání: dospělá žena (a nejen žena) používá denně v průměru 9–12 výrobků, dospívající mládež často až 17 produktů. A ty pak používáme s třeba s malou obměnou prakticky celý život.

Víme, že  do kůže může proniknout až 60 % aplikovaných látek (při poškozené kůži i více) a že při počtu nanášení 15 produktů denně se ,,bezpečné''množství chemikálií mnohonásobně převýší. A to jsem jen u kosmetiky, další faktory jsou samozřejmě potraviny, ovzduší, čistící prostředky nebo oblečení.

 

Jak tedy začít?

 

1. Nezbláznit se z toho a nezačít všechno okamžitě vyhazovat, postupně přecházet a zjištovat, co už máte doma a zbavit ze začátku těch nejškodlivějších produktů..

 

2. Pořídit si jednoduché taháky ,,do kabelky'', a to seznam nejhorších ingrediencí (viz další kapitola), kterým se co nejvíce vyhýbat.

 

3. Nespoléhat na slogany výrobců (přírodní kosmetika není patentovaný název a může klidně obsahovat ty nejhorší chemikálie)

 

4. Poctivě začít otáčet krabičky, najít si INCI (= směrodatná fakta o tom, co produkt obsahuje), a i přes to že ze začátku můžete tápat, brzy se zorintujete a začnete si všímat rostlinných složek a naučíte se je oddělovat od těch chemických.

 

5. Investujte svou energii v podobě vydělaných peněz tam, kde se vám vrátí, v podobě krému či makeupů vyrobených z nejdražších surovin jako jsou výtažky z bylin, květin , za studena lisované oleje či vosky a další. To vám bude opravdu k užitku. Levným chemickým náhražkám a ropnému odpadu se vyhněte.

 

Je dobré si uvědomit, že kosmetika je něco jako jídlo, jídlo pro pokožku. Vyživuje ji, pěstí, ale může také škodit. Už z toho důvodu je dobré číst složení, nepodléhat tlaku reklamy a klamavých sloganů. 

 

ZAJÍMAVOSTI:

Studie publikovaná v roce 2004 americkou EWG (Enviromental working group) prezentovala následující závěr svého vědeckého výzkumu: v krvi pupečníkové šňůry novorozence bylo nalezeno v průměru asi 200 chemických a nebezpečných látek.  

Odhaduje se, že žena, která pravidelně používá rtěnku, spolkne více než kilogram chemických látek v průběhu svého života.

                                                                                               

                                                                              Zdroj:  Doba Jedová III  Kosmetika