AKTUÁLNÍ OTEVÍRACÍ DOBA NA OBOU PRODEJNÁCH: PONDĚLÍ - PÁTEK 9 - 19:00, DOPRAVA ZDARMA OD 1 800,- KČ / 80, - EURO.

Návratem k syntetice ochráníme planetu?

Blog.2

 

 

 

7-days-of-garbage-environmental-issues-photography-gregg-segal-7

Už při prvním zamyšlení vzniká různý úhel pohledu.

Při studiu na institutu aromaterapie jsme měli možnost poznat, jaký je rozdíl mezi působením látek z přírody vyvíjených v souladu s lidským tělem miliony let a novodobou syntetickou „kopií“. Ano, je na místě podotknout, že pro získání ingrediencí z přírody musíme najít zdroj, zkultivovat půdu, osadit pole a po té dbát na přísné postupy ekologického zemědělství. Při takovém postupu je výnosnost těchto látek menší a cena je naopak vyšší. Jakmile pak porovnáme tyto látky s jejich „kopiemi“, jsou na rozdíl od nich biologicky účinné a plné látek, které prospívají našemu zdraví. Když si uvědomíme jejich synergické působení na náš organismus, je to něco, co syntetické látky nikdy nedokážou.

 

 

Krásným příkladem jsou například vůně.

Někdo by mohl možná namítat, že kvůli několika kapkám esenciálního oleje je potřeba sklidit celý lán surovin, což je naprostá pravda. Je to z toho důvodu, že se jedná asi o nejvíce koncentrovanou ingredienci v přírodní kosmetice i oblasti vůní. Také právě proto je esenciální olej i nejvíce rizikový, protože právě s takto silným výtažkem je nutné umět správně pracovat. Je potřeba být nejen opatrný, ale využít i požadovaných znalostí. Nicméně pokud zde zvolíte správně a vaše tělo látku přijme, tak právě tato látka bude působit přímo na centrální nervový systém. V důsledku toho pak dokáže navozovat různé druhy pocitů a s tím spojené změny, které se v těle postarají třeba o podporu trávení, rychlejší hojení či hlubší spánek. 

 

 

 

 

 

Syntetické náhražky nic ze zmíněných benefitů v takové míře nedokážou. Nejčastěji jsou totiž vyráběny z neobnovitelných ropných derivátů při působení dalších, často pro organismus i přírodu toxických látek. V přírodě jsou pak nejen špatně odbouratelné, dokonce mohou i negativně ovlivňovat vodní svět. Je důležité zmínit, že jak přírodní výtažky, tak i syntetické složky mohou způsobovat mnohočetné alergické reakce. Největší výhodou syntetických složek je jejich perfektní stabilita, nízká cena i fakt, že není potřeba pěstovat pole plné květin a bylin, protože se tyto složky vyrábí v laboratoři. Jejich výroba tedy není omezená teritoriálně.

 

 

 

 

chem

 

Kdy je tedy dobré volit syntetickou variantu? 

Podle našeho názoru jde o výjimečné, až extrémní případy. Ty zahrnují třeba neopatrné zacházení s esencemi, popálení kůže nebo při alergiích a netolerancích přírodních látek. V těchto případech je do jisté míry pro tělo příjemnější používat na něj látky, které aktivní nejsou. Jejich jednoduchá úloha například v případě minerálních olejů spočívá v tom, že na pleť působí jako neprodyšný štít, nebo takzvaně hydratují pleť, která je extrémně přecitlivělá.

Je však vždy nutné znát souvislosti. Umět si odpovědět na otázky. Extrémní projevy pleti mají ve většině případů širší kontext a řešení je třeba hledat často uvnitř. K řešení je potřeba mít povědomí o tom, proč se pleť chová právě tímto způsobem, jaký je skutečný stav ve střevech, jaký je způsob stravování a celkový životní styl. Někdy je alergie i psychického rázu. (Vzpmínka na traumaticou událost z dětství při níž jsme byli s problematickou látkou v kontaktu). Po zodpovězení těchto otázek a postupným změnám je pak opět možné navrátit se k přírodním, těm opravdovým aktivním hydratantům a regeneračním látkám.

 

 

 

 

 

 

9a1981465b48a8bf524a4f8c326d5cf2

 

 V neposlední řadě zde máme téma příroda a ochrana prostředí, které nás obklopuje a ve kterém žijeme.

Zamysleme se, zda ji opravdu ochráníme tím, že nám bude líto destilovat pole plné květin. Dá se na tento způsob dát nálepka ekologické zátěže v porovnání se snadno vyrobenou látkou v některé z lokálních laboratoří, která má však původ ten, že ji získáme kupříkladu z ropy? Právě z té ropy, která za sebou zanechává nejen ekologickou zátěž, ale i již mnohokrát prokázaná rizika v celém ekosystému. Je zde prostor pro kompromis či změnu? Co kdybychom začali s tím, že jednoduše snížíme svou spotřebu produktů v koupelně? Staňme se minimalisty s vědomím toho, že právě tento proces nám umožní mít na poličce pouze výjimečně kvalitní produkty plné kvalitních ingrediencí a účinných aktivních látek, bez nadužívání přírodních zdrojů.   

 

 

Každý z nás si nyní může odpovědět sám. 

 

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení