MILÍ ZÁKAZNÍCI, DĚKUJEME VÁM ZA VAŠE NÁKUPY NA DEN ZEMĚ 🌍🌱🐝. A PROSÍME VÁS O SHOVÍVAVOST S VYŘIZOVÁNÍM VAŠICH OBJEDNÁVEK.

Kompletní guide SPF péčí

 

Kompletní guide SPF péčí_Líčírna_Organics_přírodní_organická

Kompletní guide SPF péčí 

Jaro je tady a léto pomalu, ale jistě klepe na dveře. I když víme, že sluneční ochrana by se měla používat po dobu celého roku (opravdu) a nejen v létě, určitě je dobré nepodcenit přípravu a samotnou péči. Poradíme vám, jaké produkty zvolit, čemu se naopak vyvarovat i třeba to, jaký je rozdíl mezi chemickými a minerálními filtry nebo samotnými UV faktory.

 

Zas a znova: chraňte svou pokožku přes sluncem

Ochrana pokožky před sluncem je absolutní, nekompromisní, vědecky podloženou metodou, jak zpomalit projevy stárnutí a zabránit dalšímu poškození pokožky. Protože přímé vystavení na slunci je hlavní příčinou předčasného stárnutí, hyperpigmentace a rakoviny kůže. Jak tomu předejít? Jedním z nejdůležitějších kroků k udržení zdravé pleti je každodenní ochrana pokožky před škodlivým slunečním UV zářením. Vždy používejte opalovací krém s minimálním ochranným faktorem SPF 30, a to i v zamračených dnech, a každé dvě hodiny nebo podle pokynů výrobce produkt opakovaně nanášejte. K ochraně pokožky před škodlivými účinky slunečního záření může přispět také nošení ochranného oblečení, klobouky a sluneční brýle.


Vsaďte na zelený čaj

Existuje řada důkazů a výzkumů prokazujících výhody zeleného čaje a jeho účinnost jako antioxidantu a léčivé rostliny v péči o pleť i celkového zdraví. Zelený čaj, rostlinný extrakt známý také pod názvem Camellia Sinensis, se v Asii pije a používá v léčitelství již více než 4 000 let. Je bohatý na polyfenoly a vykazuje významné antioxidační, chemopreventivní, imunomodulační a protizánětlivé účinky na pokožku.

Rozsáhlá studie o využití rostlinných látek v dermatologii publikovaná v roce 2010 ukázala, že lokální aplikace extraktu ze zeleného čaje může chránit pokožku před škodlivými účinky UV záření a předčasnému stárnutí. Studie také prokázaly, že extrakt ze zeleného čaje zlepšuje hladkost pokožky, snižuje záněty - konkrétně působí proti bakteriím způsobujícím akné - a neutralizuje volné radikály, takže je velmi účinný při léčbě a zpomalování zhoršování stavu pokožky. Ať už si ho vychutnáváte ve formě čaje, nebo ho používáte jako lokální složku v přípravcích péče o pleť, zelený čaj je skutečně zázračná rostlina. Není divu, že se používá (a studuje) již tisíce let. 

 

 


Souboj filtrů: chemický nebo minerální? 

Už jste nejspíš slyšeli o tom, že v souvislosti s SPF faktory se mluví o minerálních nebo chemických, tzv. syntetických filtrech. Ale víte, jaký je mezi nimi rozdíl?


Chemické/ syntetické filtry

Při použití těchto filtrů se jednoznačně více opálíte, a to proto, že syntetické filtry fungují na bázi chemické reakce. Proniknou do kůže, kde na molekulární úrovni přeměňují UVB záření na teplo. Nesou s sebou také zásadní rizika - počínaje slunečními alergiemi, narušením hormonálního systému v těle až po možnou karcinogenitu. 


Minerální filtry

Jsou to látky přírodního původu, konkrétně tyto dvě - zinc oxide a titanium dioxide. Oproti chemickým filtrům fungují na bázi zrcadlového efektu a vytváří na kůži fyzický štít. Na povrchu kůže odrážejí a rozptylují škodlivé UV záření a jejich používání s sebou nenese žádná zdravotní rizika.

Je vědecky prokázáno, že minerál oxid zinečnatý pomáhá chránit před UVA a UVB zářením a je schválen FDA a EU jako širokospektrální opalovací krém. 


Jakým syntetickým látkám v SPF kosmetických produktech se vyhnout?

Mnoho běžných opalovacích krémů obsahuje nebezpečné chemické UV filtry, které mohou mít negativní dopad na pokožku i celkové zdraví. Mezi problematické složky patří Oxybenzone (Benzophenone-3), Octinoxate (Ethylhexyl Methoxycinnamate), Homosalate, Octocrylene. Dalšími běžnými složkami jsou Avobenzone (Butyl Methoxydibenzoylmethane), Octisalate (Ethylhexyl Salicylate) a PABA (Para-Aminobenzoic Acid), která byla v minulosti běžná, ale dnes je kvůli riziku alergií často vyřazována.

Moderní chemické filtry – jsou bezpečnější?

Novější syntetické UV filtry mohou mít lepší stabilitu a fotoprotekci, ale stále jde o chemické látky s potenciálním rizikem. Patří mezi ně Tinosorb S a Tinosorb M, které sice nabízejí širokospektrální ochranu, ale stále nejsou přírodní alternativou. Podobně jako deriváty kafru: Mexoryl SX (Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid), Mexoryl XL a 4-Methylbenzylidene Camphor. Mezi další syntetické filtry patří Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid (Ensulizole), který sice poskytuje stabilní ochranu, ale zůstává chemickou složkou s potenciálním dopadem na lidské zdraví i životní prostředí.


Rozdíl mezi UV faktory

Mnoho z nás stále neví, jaký je vlastně rozdíl mezi faktory a garantujeme vám, že ano, po padesátce se také opálíte. Tak pojďme si narovinu říct, co ta čísla vlastně znamenají a jak podle nich vybírat vhodný krém. 


Ochranný faktor (SPF)
vyjadřuje schopnost opalovacích krémů odrážet UV záření. Žádný neumí odrazit 100 % UV záření. Na to je důležité myslet. Ochranný faktor 30 blokuje přibližně 97 % UV záření, u vyšších faktorů je rozdíl přibližně 1-2%. Ať se tedy namažete 30 nebo 50, nejdůležitější je to, zda namazání během dne opakujete. Že ne? Tak to musíme rychle napravit! 

Ochranný faktor ale zejména udává, kolikrát déle můžete být na slunci, než se vaše pokožka spálí (bez použití krému). Když použijete ochranný faktor 50 a bez krému se spálíte za 15 minut, můžete být na slunci 50 x déle, tzn. nějakých 12 hodin. Ale pozor - to v žádném případě neznamená, že se namažete 50 a budete po celý den v klidu! Naopak, vaše tělo se potí, otírá se o oblečení a sluneční ochrana tak postupně skomírá. Proto je nutné ji pravidelně obnovovat.

 

 

 

Všechny produkty s SPF faktorem, které u nás můžete pořídit najdete ZDE.