A CO NA TO NAŠE PŘÍRODA ?

SLUŽBYBANNER3 

 

 

VÁŽNĚ NEMÁME ČAS ZABÝVAT SE "TAKOVÝMI ZBYTEČNOSTMI''?

Produkty naší moderní doby se naprosto odlišují od toho, co používali lidé třeba jen před 100 lety. Zabrouzdáme-li do skanzenů nebo jen k babičce na půdu, zjistíme, že většina věcí byla ze dřeva, keramiky, skla nebo kovu, slámy či dalších přirozených materiálů. Všechen odpad byl tenkrát recyklovatelný, přirozeně odbouravatelný nebo kompostovatelný. Kosmetických nebo čistících prostředků byste v těch dobách táké moc nenašli, krom mýdlových kořenů, octa, sody nebo prášku na čištění zubů. Používaly se také převážně domácí masti, vepřové sádlo na mazání či k léčbě a také ricinový, třezalkový a jiný přírodní olej. 

 

 

1092e1740d0b5ef6bc912dd0fa1f7b24

 

 

Je tězké srovnat toto období s dnešní dobou, kdy většina z nás v ekonomicky vyspělých zemích už po probuzení strčí do pusy kartáček se zubní pastou plnou chemikálií a barviv. Nemluvě o hromadách dalších krémů a hygienických potřebách se syntetickými příměsemi. Následně se oblékneme do uměle obaverných oděvů a jdeme konzumovat jídlo, kde najdeme spoustu dalších chemikálií a konzervantů. Popřípadě rovnou z geneticky modifikovaných surovin co vydrží stovky dní beze změny.Převážnou část moderních výrobků tedy můžeme přirovnat k umělým hmotám, které jsou jen těžko odbouratelné a hromadí se nejen na skládkách, ale i v lidském organismu. A teď se dostáváme k jádru, kde může zasáhnout úplně každý, kdo si zodpovědně uvědomí, jak se i on sám podílí a jaký má vliv na přírodu a bytosti v ní žijicí.

 

 

 

 

Většině lidí není lhostejné kácení deštných pralesů nebo ekologické katastrofy. Obrázky zmrzačených zvířat a zpustošené přírody zasáhnou každého člověka s přirozeným soucitem. Rozzlobí se nad tím, jak se lidé dokáží k přírodě chovat. Ale jen málokterý si uvědomí, že  on sám má podíl a že přispívá svým chováním a způsobem života buď k jejimu rozkvětu, nebo opět k její destrukci. 

 

 

RawGanges

 

Většina obyvatel moderního světa svým způsobem života pravidelně přispívá ke znečištování vodních toků podobně jako chemické továrny, na které se ukazuje prstem k vůli toxickým skládkám.  Kanalizace z našich domácností totiž teče do řek, řeky do moří a oceánů a na světě přestává být místo, kde by se v tělech živočichů neobjevily chemikálie, ačkoli žijí v odlehlých částech planety.

Není už na čase to změnit? Můžeme začít usilovat o to, abychom vodu neznečišťovali.  Můžeme přestat užívat uměle obarvené přípravky, chemické a nepřirozeně vylepšené kosmetické či čistící produkty. Začít se informovat o škodlivých éčkách v potravě a přestat si ničit tělo pomalou chemickou sebevraždou. Bohužel, ačkoli je to každého rozhodnutí, vždycky konání jednoho člověka bude mít vliv i na mnoho jiných a dobrovolnou ingnoranci a nezájem bude odnášet i příroda a bytosti v ní žijící.

 

NEVÁBNÁ PĚNA ZPŮSOBENÁ NEZACHYCENÝMI TENZIDY V ČISTIČCE A JEJI PUTOVÁNÍ Z ŘEK DO MOŘÍ 

 

 

Nezamyslíme-li se včas, to znamená než daný výrobek, potravinu či oblečení koupíme, dostáváme se do začarovaného kruhu, kdy stále jen řešíme následky špatných rozhodnutí. Je potřeba začít zvažovat předem, zda daný produkt koupit či nikoli, zda ho opravdu potřebujeme a bude nám i okolní přírodě prospěšný. Je nutné zaměřit se na kvalitu, než na kvantitu či televizní reklamu.  

 

 

 

 

  

Jak velký podíl kosmetické a čistící prostředky na životní prostředí mají? 

 

64d9782ddad87b5f19927cdfcfff0483 (1)

  SYNTETICKÉ POLYMERY

- silikony, polyakryláty, polybutilen, polyetylen, polykaprolaceton a další..

- umělé sloučeniny nejsou téměř vůbec biologicky odbouratelné

  PRODUKTY DESTILACE ROPY

- nazývané též minerální oleje či parafíny

- velmi levné

- odolávají přirozeným procesům odehrávajícím se v přírodě a jsou špatně biologicky odbourávatelné

  TENZIDY

- součást čistících a pracích prostředků

- mají různá chemická složení  a odlišné dopady na prostřědí

- v zápdní Evropě se spotřebuje kolem 1 milionu tun prosředků obsahujících tenzidy

  BĚŽNÁ KOSMETIKA

- její složení je též různé, obsahuje výše zmíněné chemikálie

- od ropných sloučenin (minerální oleje) po silikony a syntetické emulgátory, tenzidy a konzervanty

- také po smytí z těla část nezachycených chemikálií putuje do řek a do prostředí, ve kterém žijeme

 

 

 

 

 

 

7-days-of-garbage-environmental-issues-photography-gregg-segal-7

 

PŘEVZETÍ ZODPOVĚDNOSTI ZA DRUH SVÉHO NÁKUPU

 

Celková množství čistících prostředků jsou obrovská. V Rakousku se například v domácnostech spořebuje okolo 70 tis. tun pracích prostředků, 20 tis. tun změkčovadel, 50 tis. tun dalších čistících prostředků. 

 

Bohužel nemůžeme předpokládat, že bezohlednost a nekonečné usilování firem o větší zisky se v nejbližší době nějak zásadně promění, bohužel ani to že převezmou plnou odpovědnost za své činy a zodpovědně se postaví k enviromentální problematice, začnou studovat, jak co nejvíce prospět lidem na úkor svého vlastního zisku. K této sebereflexi dochází jen výjimečně a  práce tedy zustává na nás, na tom jak velký spotřebitelský a mediální  tlak budeme vyvíjet, aby se zamezilo zbytečnému užívání škodlivých chemikálií. Aby se zmírnilo nebo zcela zamezilo znečištování prosředí, ve kterém žijeme.

 

Stále se dostáváme k tomu, že změna přichází odspoda, zevnitř nás samotných. Když vaše tělo i vaše okolí pozná, že o něj opravdu pečujete, že se opravdu zajímáte o to, co mu prospívá, že cítíte, že jste neoddělitelně spjatí se vším, co je okolo i uvnitř vás. Začne se vám všechno vracet, začnou vás provázet šťastné náhody, spokojení lidé, zdraví a voňavá příroda.

 

 

Je to na každém z nás a na převzetí zodpovědnosti za svůj nákup.