Aktuální otevírací doba našich prodejen: 9 - 19 hodin (líčení možné s testem).

PLEŤ CITLIVÁ

Citlivá pleť

 

Hledáte  organickou kosmetiku,  která je pro vaši pokožku vhodná? Je tu článek věnovaný citlivé a reaktivní pokožce: sdílíme s vámi všechny klíče k rozpoznání skutečně citlivé pleti, dobrou kosmetickou rutinu, která se o ni postará a výběr nejjemnějších bio kosmetických produktů, které ji budou rozmazlovatí!

 

 

 

MÁTE OPRAVDU CITLIVOU POKOŽKU?

30312_d81a96c0d3-elysian3-zoomStále více z vás je přesvědčeno, že má citlivou pokožku, ale je to opravdu pravda? Co je to citlivá pokožka?

Citlivá pokožka nesmite zaměňovat s  alergií nebo dočasnou reakcí.Citlivá pokožka je stavem pokožky, která má specifické vlastnosti: zarudnutí, napjatost, brnění, pocit horkosti až otékání...

Je to typ pleti, který nadměrně reaguje na vnější agresory (slunce, chlad, vítr, znečištění), ale také na stres a emoce, hormonální změny, kosmetiku ...

Na hranici s atopickou kůží, má citlivá pokožka velmi nízký práh tolerance a větší tendenci k rozvoji ekzému, rosacea, nebo psoriázy.

 

6 TIPŮ K ROZPOZNÁNÍ CITLIVÉ POKOŽKY 

Mám citlivou pokožku, pokud: 

 • Podléhá  zarudnutí 
 • Často cítím  mravenčení, tahání, svědění
 • Moje pokožka silně reaguje na  změny teplot , chladu, větru ... 
 • Moje pleť silně reaguje na  stres , emoce a hormonální otřesy
 • Snadno se spálím na slunci
 • Mám problémy najít kosmetiku, kterou moje kůže snese

 

CITLIVÁ KŮŽE & SUCHÁ KŮŽE, STEJNÝ BOJ?

Přecitlivělá pokožka je stav pleti a ne typ pleti . Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nemusí citlivá pokožka nutně znamenat  suchou pokožku , je možné mít smíšenou i citlivou pokožku.

Chcete-li najít výrobky pro péči o pleť vhodné pro citlivou pokožku, musíte nejprve určit typ pleti (suchý, smíšený nebo mastný), abyste se vyhnuli příliš bohatým a nebo naopak málo výživným kosmetickým produktům. 

 

 

 

 

 

zanet-skryty-zabijak-mudr-david-frej_14296589

 

PROČ MÁM CITLIVOU POKOŽKU?

Citlivá pokožka je často dědičná, ale může být také spojena s prostředím, stresem, použitím nevhodných nebo příliš agresivních kosmetických přípravků.  Je charakterizována změnou funkce kožní bariéry , která nedostatečně brání před vnějšími vlivy a dovolí pronikání dráždivých faktorů.

V nitru sensitivity je: zánět , který se snažíme všemi prostředky zklidnit.

 

 

 

 

 

 

 

ALERGICKÉ REAKCE  VS. IRITAČNÍ REAKCE (podráždění, ekzémy)

K alergickým reakcím dochází obvykle po opakovaném vystavení látce, k reakci nikdy nedochází při prvním vystavení, protože imunitní systém musí být nejdříve na dannou chemikálii citlivý. Jakmile, ale začnene být citlivý na dannou látku, už nanní budete reagovat zřejmě pokaždé. 

Podráždění se od alergické reakce liší tím, že do hry není zapojený specificky imunitní systém a může k němu dojít už při prvním kontaktu s látkou. Reakce bývá okamžitá a přímo úmerná rozsahu vystavení. S podrážděním a iritantem můžou souviset i faktory jako chlad, vlhkost, sucho, horko. K iritačním reakcím dochází na určitých částech těla, většinou na mástech kde je kůže jemná, slabší (oční víčka, třísla, uši, rty).  A konečně podráždění kůže je kumulativní , čím více se iritační látce vystavíte tím spíš a rychleji dojde k podráždění.

 

 

Snímek obrazovky 2021-04-12 v 16.30.01

 ,,ELIMINAČNÍ,, KOSMETICKÁ DIETA PŘI VÁŽNÝCH VYRÁŽKÁCH A EKZÉMECH KŮŽE

Pokud nevíte co vám pleť podráždilo, nebo se trápíte s exzémy, které se vracejí a nic na ně nepomáhá doporučuji tzv. eliminační dietu. To je doslova kosmetický půst a funguje to i u těch nejprblématičtějších případů. U mnoha výrobků ,,hypoalergení,, bohužel opravdu neznamená, že vám produkt nebude zhoršovat vzniký problém. Bohužel u citlivé a velice reaktivní pleti přírodní neznamená lepší. Díky využívání silných a koncentrovaných bio esenciálních olejů (pro docílení příjemné vůně a aromaterapeutického efektu) se může zhoršit stav podrážděné a rektivní pleti stejně jako při využívání drsné syntetiky. 

Děje s to většinou tehdy kdy je pleť z nějakého důvodu oslabená, požkozená, namáhaná, precitlivělá a nebo když už trpí na nějaký exzém či vyrážku, která se kumulací látky o které nevíte, že vám ji způsobuje postupně zvětšuje.

Na toto téma je užitečná kniha ,,Nepřátelé kůže,, a mohla by pomoci každému, který tápe kde může být problém. I když stále věřím, že návrat k syntetice není řešení, přesto jsem sama díky studiu aromaterapie zjistila, že i s přírodními látkami se musí zacházet opatrně a s respektem a že né vždy je více vůní a příměsí pro dobro kůže.

 

 

 

 

 

 

 

CITLIVÁ POKOŽKA: ČEMU BYSTE SE ABSOLUTNĚ MĚLI VYHNOUT.

Děláte ty správné rituályi, abyste se postarali o citlivou pokožku? Objevte nejčastější chyby a jejich řešení.

Opláchování obličeje vodou z vodovodu  : Tvrdá voda je nepřítelem citlivé pokožky! Často způsobuje napětí, suchost a svědění, vodní kámen může oslabit pokožku a zvýraznit citlivost či způsobit zarudnutí kůže. 

Naše rada: Vyměňte vodu z vodovodu za termální nebo květinovou vodou. Udělejte test alespoň na týden, kdy zcela vyloučíte tvrdou vodu ze své kosmetické rutiny a přesvědčte se sami :)

chamomile-796381-1920

 

MICELÁRNÍ VODA, FALEŠNÝ PŘÍTEL CITLIVÉ KŮŽE.

Lidé, kteří mají citlivou pokožku jsou často zvyklí čistit pleť vatovým tampónkem namočeným v micelární vodě.
Problém? Micelární voda obsahuje micely , malé čisticí částice, které jsou povrchově aktivními látkami a nezůstávají na pokožce. Musí se opláchnout, s rizikem oslabení a trvalého podráždění pokožky.
Pokud milujete micelární vodu, zvolte pokud možno organickou. (Inika Organic Phyto-Acive Micellar Rosewater ) Zabráníte tím nejagresivním chemickým povrchově aktivním látkám dráždit vaší pleť. 

 • Tření vatovým tampónem  : denní gesto, které má tendenci dráždit přecitlivělou pokožku.

  Naše rada: Vyměňte  vatové tampóny za opakovaně použitelné čtverečky, snesitelnější pro planetu a pro vaši pokožku. Oblíbené pro citlivou pokožku jsou ty, které jsou vyrobeny z eukalyptu;) Bavlněný mušelín je také vhodný pro odstranění make-upu.
 • Horká voda  : horká voda má tendenci vysoušet a zvýrazňovat zarudnutí citlivé pokožky.

  Naše rada: vyvarujte se příliš horkých a příliš dlouhých sprch a neváhejte si nechat medovou masku i ve sprše nebo v koupelně. Pleť bude chráněná.
 • Neustále měníte kosmetické rituály : to se obecně nedoporučuje a ještě méně, pokud máte citlivou a reaktivní pokožku! Pokud vaše pokožka konečně našla ošetření, které ji vyhovuje, můžete ji tím znovu destabilizovat.

  Naše rada: Volte rutinu co nejvíce minimalistickou a měňte ji maximálně každé 3 měsíce.

 

 

 

 

 

 

Manasi_7_Allovershine_Cristallo_Model1_1200x

HLAVNÍ PRAVIDLO PRO CITLIVOU POKOŽKU :

MÉNĚ JE VÍCE !!

Obecně je lepší vyhnout se dráždivým chemickým látkám v maximální možné míře.
Ale pozor, ne všechny organické značky jsou vhodné pro citlivou pokožku! Chcete-li se vyhnout nesprávným krokům, postupujte podle pokynů.


Vyhýbáme se: 

 • alkoholu (vysušení)
 • konzervantům
 • syntetické parfémy, ale i esenciální oleje (senzibilizátory, zvyšují pravděpodobnost reakce)
 • povrchově aktivní látky jako sulfáty a sírany (narušují kožní bariéru)
 • příliš abrazivní mechanické peelingy s tvrdých zrn (mikro-poškození kůže)
 • chemické peelingy a ošetření na bázi mléčných a ovocných kyselin
 • rostlinné extrakty (ano i ty mohou být iritační)
 • syntetické detergenty
 • barvy na vlasy 
 • nehtová kosmetika
 • opalovací krémy
 • barviva, silikony

 

MĚLI BYSTE SE VYHNOUT ÉTERICKÝM OLEJŮM ?

Dávejte pozor na  éterické oleje , které někdy mohou vyvolat alergickou reakci při kontaktu s pokožkou, nebo během dne vlivem slunečního záření.  Upřednostňujte ošetření pokud možno bez využití  éterických olejů, v nízkých dávkách nebo založené na synergiích specifických éterických olejů pro zklidnění citlivé pokožky.

 

Dávejte pozor na:

Bergamot, Citrusové esenciální oleje, Cinton, Citrónová tráva, Verbena, Citronela, Limonene, Limetka, Peprmint, Santalové dřevo, Čajovník, Eugenol, Jasmín, Geraniol, Eukaliptus, Máta, Šalvěj, Hřebíček, Skořice, Kafr, Mentol, Levandule, Meduňka, Tymián, Ylang ylang, Zázvor, Vavřín, Rozmarýn, Tokofenol, Linalool a další.. 

Seznam není zdaleka úpný, je důležité pochopit, že esenciální oleje jsou ty nejsilnější výtažky z bylin a květin a mohou mít blahodárné a ozdravující účinky ,ale stejně tak mohou v nepřiměřených dávkách nebo z neznalosti užití pleť podráždit.

U citlivé pleti proto patří pravidlo. Méně je více !  Ideální je držet se rutiny co nejméně minimalistické, s  „bezpečnými výrobky“  které mají minumim ingediencí, či jsou jednodruhové.  Také nenásobení péčujících kroků, značek a různých složek sníží riziko kožních alergických reakcí.

 

 

 

 

 

PŘÍRODNÍ AKTIVNÍ, PROTIZÁNĚTLIVÉ A ZKLIDŇUJÍCÍ SLOŽKY, KTERÉ OPEČOVÁVAJÍ CITLIVOU POKOŽKU. 

 • Měsíček lékařský. Je známý svým uklidňujícím, antiseptickým a hojivým účinkem a pomáhá zmírňovat a léčit podrážděnou pokožku. (Ve vyjmečných případech ale může působit jako iritant)

 • Aloe vera , must have pro všechny typy pleti. Je známá pro své hluboce hydratační, zvlhčující, uklidňující a hojivé účinky, je antibakteriální a antiseptická, účinně léčí zánět a stimuluje obnovu buněk. Ideální pro uklidnění pleti spálené sluncem!

 • Druhy heřmánku, Heřmánek pravý, Heřmánek modrý (Blue Tansy), Řebříček  mají protizánětlivé a zklidňující účinky, blahodárně působí při akné a dermatitidách. Pomáhá v boji proti stresu a úzkosti a podporuje relaxaci.(Ve vyjmečných případech ale může působit jako iritant)
 • Bisabolol - hlavní složka silice heřmánku  , který uklidňuje zánět a pomáhá chránit a regenerovat kožní bariéru.(Ve vyjmečných případech ale může působit jako iritant)

 • Camomille, Rmen (nesprávně heřmánek římský)  byl vždy oceňován pro jeho zklidňující a protizánětlivé vlastnosti, díky kterým je spojencem citlivé a alergické pokožky. Působí proti bakteriím, má relaxační účinky. Utišuje všechny záněty.(Ve vyjmečných případech ale může působit jako iritant)

 • Oves , o kterém je známo, že zklidňuje citlivou pokožku, zlepšuje vzhled poškozené pokožky a chrání ji před vnějšími faktory z prostředí.

 • Banbucké máslo, obsahuje mastné kyseliny, látky alfa-amyrin a lupeol, a vitamín K, které společně podporují hojení poškozené kožní bariéry, a pomáhá zmírňovat a léčit podrážděnou pokožku, zmírňuje projevy ekzémů, lupénky, kožní dermatitidy.

 • Růžová voda, regenerační a sklidňující vlastnosti, mírní svědění a zklidňují zčervenání pleti. Dodává pleti, výživu, hydrataci a jemně tonizuje.

Existuje mnoho dalších, například všechny mořské aktivní složky, a složky s venotonickými vlastnostmi, které stimulují krevní oběh ke snížení zarudnutí (to je například případ artyčoku nebo pohanky). 

 

 

 

 

 

Kjaer-Weis-July-Look-Radiance

KTERÝ JÍL PRO CITLIVOU POKOŽKU?

Bílý růžový jíl  je ideální pro citlivou pokožku. Dávejte pozor, abyste nenechali jílovou masku na pokožce zaschnout, musíte je udržovat vlhkou,  (postřikem z pleťové vody, termální vody nebo hydrosolu,) abyste využili všech účinků a nevysušili pokožku.

 

NĚKDY STAČÍ JEN JEDNODRUHOVÝ OLEJ !

Mezi nejlepší rostlinné oleje pro citlivou pokožku najdeme:

 • konopný olej

 • šípkový olej

 • mandlový olej

 • camelina olej 

 • avokádový olej

 • jojobový olej

 • olej z brutnáku lékařského

 • meruňkový olej

 • pupálkový olej

 • arganový olej 

Vždy si vyberte rostlinný olej podle typu pleti , v případě kombinace s mastnou pokožkou nezapomeňte vybrat  nekomedogenní olej .

 

KTERÝ HYDROSOL PRO CITLIVOU POKOŽKU?

U citlivé a reaktivní pleti doporučujeme vynechat výrazné hydrosoly. Alespoň na čas než zjistíte který vám nezhoršuje podráždění. Doporučujeme růžovou vodu.

 

 

 

 

 

 

 

Citlivá pokožka: jednoduchá, účinná a organická rutina

JAK ČISTIT CITLIVOU POKOŽKOU?

Opusťte syntetické micelární vody s agresivní tenzidy.  Ve večerních hodinách zařaďte do péče dvojité čištění : olej po němž následuje  ultra jemné dočištění

Oleje, balzámy, krémy a mléko tyto textury budu ideální pro rozpuštění make-upu, zbytků nečistot, zatímco budou obnovovat hydrolipidický film.  aeos Gentle Cleansing Lotion krémový jemný odličovač na citlivou pleť nebo 4 druhový olejový odličovač od  Inika Organic Bio olejový odličovač makeupu


Spíše než opláchnutí vodou z vodovodu, používáme  namočenou vatu v (nealkoholické) květinové vodě, jako je růžový květ, pomerančový květ nebo levandule či eukaliptus. Ráno místo čištění jen přetřeme obličej vatou namočenou v květinové vodě,.

 

 

JAKÝ ORGANICKÝ KRÉM A OLEJ SI VYBRAT NA CITLOVOU PLEŤ?

*Pozor na organické krémy a séra, většinou obsahují více jak 10 Ingrediencí a většinou v nich najdete esenciální ojele. Proto by pro velmi reaktivní pleť mohl více fungovat jednodruhový olej, nebo mix olejů do 10 ingrediencí. Pokud to vaše pleť snese a milujete krémy nebo jste na ně prostě zvyklí, vyzkoušejte naše doporučené.

Vždy si volíme náš hydratační krém podle typu pleti : nekomedogenní a lehké, pokud máme smíšenou a mastnou pokožkou.  Inika Organic Phytofuse Renew Resveratrol Night Cream s arganovým, slunečnicovým a šípkovým olejem spolupracují na zklidnění a obnovení pokožky. Patentovaný výtažek z hroznů, stimuluje přirozenou tvorbu kolagenu a účinně zpevňuje pleť.

Více výživné, pokud máme suchou pokožku aeos Enriching Moisturiser Pink s arganem, jojobou, mandlí a růží, heřmánek římským, sladkým pomerančem a levandulý.

Ve všech případech dbáme na to, abyste vybrali jemnou recepturu vhodnou pro citlivou pokožku.

 

 

Večer si vyměňte krém za organický pleťový olej nebo zklidňující balzám plný protizánětlivých účinných látek, regenerující a uklidnující zarudnutí během noci.
Stačí 3 kapky oleje nebo velikost hrášku u balzámu. Svou pokožku předem navlhčete hydrosolem pro optimální penetraci. 

Nejvhodnější olej na citlivou pleť je třeba jednodruhový bio šípkový olej Inika Organic Rosehip Oil PURE 100% za studena lisovaný šípkový olej, který obsahuje esenciální mastné kyseliny a antioxidanty, které pomáhají obnovovat a chránit pleť. 

Nebo výživný a uklidňující balzám s heřmánkem římským, bambuckým máslem a měsíčkem Yage Mystic Tansy Blue noční pečující balzám 

 

JAKÉ SÉRUM PRO CITLIVOU POKOŽKU ?

*Pozor na organické krémy a séra, většinou obsahují více jak 10 Ingrediencí a většinou v nich najdete esenciální ojele. Proto by pro velmi reaktivní pleť mohl více fungovat jen jednodruhový olej, nebo mix olejů do 10 ingrediencí. 

Chcete-li zvýšit intenzitu své kosmetické rutiny, můžete do ní integrovat zklidňující sérum tlumící zarudnutí , které se aplikuje před krém na obličej nebo před olejem. Dafnas Anti aging & Glow Serum s 11 ingrediencemi jako jsou oligosacharidy z kořene čekanky, které zvyšují tvorbu a syntézu kolagenu, což vede k okamžitému účinku zpevnění pokožky, stejně jako kyselinua hyaluronová, která pomáhá udržovat vysokou hladinu hydratace.

I citlivá pleť si zaslouží hloubkovou hydrataci kys.hyaluronovou YAGE Aqua Splash hydratační esence s multi molekulární kyselinou hyaluronovou bez esenciálních olejů.

 

 

JAKÁ ORGANICKÁ MASKA & PEELING PRO CITLIVOU PLEŤ?

* Pozor všechny masky obsahují esenciální oleje. Při velmi reaktivní pleťi doporučujeme masky vynechat.

Pokud vaše pleť masku snese upřednostňujte jemné enzymatické peelingy bez drsných zrn, peelingy vyrobené zjemně mletého bambusu nebo přírodních aha kyselin z výtažků australského kaviárového citrusu, které nedráždí pokožku. Inika Organic Phytofuse Renew Caviar Lime ExfoliatorStačí jedna exfoliace týdně, následovaná uklidňující maskou.

Masku můžete citlivé pokožce občas nabídnout, když ji potřebuje.
Vyhýbáme se: loupání, vysušování čistících masek ...

Hledejte medové masky, které mají výhodu čištění, peelingu i hydratace. Gressa Skin Renewing Polish 


KTERÝ MAKE-UP PRO CITLIVOU POKOŽKU ?

100% přírodní minerální makeup je ideální pro citlivou pokožku, s minimalistickým a hypoalergenním složením, které umožňuje pokožce dýchat.
Tento typ makeupu je zvláště vhodný pro smíšenou, mastnou a problematickou pleť, protože díky přítomnosti antibakteriálního zinku pomáhá kontrolovat lesk a nedokonalosti. Nejminimalističtější složení má minerální makeup je alima PURE Satin Matte foundation

Chcete-li neutralizovat zarudnutí, použijte lokálně zelený korektor před nanesením nadace.

Máte suchou pokožku, zvolte speciální druh makeupu se složením, který vyhovuje citlivé pleti? Vyberte si krémovou organickou konzistenci s heřmánkem, jojobou a aloe vera Sappho New Paradigm se středním krytím nebo Kjaer Weis s mandlí, jojobou a kokosem. Jeho flexibilní pokrytí umožňuje dokonale potlačit zarudnutí a nedokonalosti.

* Pozor u velmi rektivní pleti doporučujeme vyzkoušet tekuté makeupy na zápěstí, v případně podráždění zvolit jen půdrový sypký/kompaktní makup se 4řmi ingrediencemi a bez esenciálních olejů:  https://www.licirna.cz/sypky-mineralni-makeup/ & https://www.licirna.cz/kompaktni-makeup/

 

Abyste nezvýraznili zarudnutí, vyhněte se tvářenkám, které jsou příliš růžové a vyberte si broskvový odstín nebo hnědé odstíny. 

Pokud je vaše pokožka suchá, upřednostňujte krémové textury a sypkou texturu, pokud máte smíšenou a mastnou pokožkou.
Pokud je vaše zarudnutí velmi výrazné, nemusíte aplikovat tvářenku vůbec a nahradit ji bronzem pro zdravou záři.