AKTUÁLNÍ OTEVÍRACÍ DOBA NA OBOU PRODEJNÁCH: PONDĚLÍ - PÁTEK 9 - 19:00, DOPRAVA ZDARMA OD 1 800,- KČ / 80, - EURO.

ZAKÁZANÉ PŘÍSADY V NAŠÍ KOSMETICE

 

SLUŽBYBANNER8 

 

 

 

 

Tabulka škodlivých chemických látek, kterým se raději vyhýbáme.

V článku níže přibližujeme jejich využití a dopad na lidský organismus a přírodní ekosystém.

I malé procento rizikové chemie organismu škodí, proto se vyhýbáme rizikovým látkám a volíme ty, na které jsme se adaptovali miliony let.

button2 

 

 

 

INCI NÁZEV POUŽITÍ RIZIKAEthylparaben

Methylparaben

Propylparaben

Konzervant v kosmetice, farmacii a průmyslových produktech.

 

Narušují hormonální regulaci a napodobují estrogeny. Jsou podezřelé z kancerogenity - možná spojitost parabenů s výskytem rakoviny prsu (zbytky parabenů byly objeveny v nádorech prsů). To souvisí s používáním antiperspirantů v kombinaci s holením v podpaždí. Při holení vznikají drobná poškození kůže, kterými mohou parabeny snadněji vstupovat do těla. I když souvislost mezi parabeny a možností vzniku rakoviny prsu nebyla jednoznačně prokázána, opatrnost je namístě. 
Silikony

(Cyclopentasiloxane, D5)

Díky tomu, že jsou levné, přidávají se do nekvalitní kosmetiky.

- je to syntetická těkavá kapalina

Nejsou téměř vůbec biologicky odbouratelné. Škodí životnímu prostředí a hromadí se v něm.

Cyclopentasiloxane -v některých zemích (Kanada) je na seznamu toxických látek a byly podniknuty kroky k jejich omezení v průmyslu. 

V laboratorních experimentech na zvířatech, vystavení vysokým dávkám D5 prokázalo, že způsobuje nádory dělohy, poškozování reprodukčního a imunitního systému a může také ovlivnit neurotransmitery v nervovém systému.
Sodium Lauryl Sulfat  (SLS) 

Sodium Laureth Sulfat (SLES)

Uměle syntetizovaný tenzid, který hodně pění, ale odmaštuje také povrch kůže. Obsahuje ho 95 % šamponů, pěn do koupele i zubních past.

 

Silně dráždivý, dráždí kůži, oči, způsobuje svědění. Narušuje kožní bariéru, zvyšuje a způsobuje předčasné stárnutí kůže. Způsobuje odlupování pokožky a vyvolává těžké kožní záněty. Při požití nebo vdechnutí je velmi toxický, protože se snadno vstřebává sliznicemi. Větší množství SLS způsobuje kašel, pálení v ústech a v krku, dávení, zvracení, dýchací obtíže a celkovou nevolnost. SLS ohrožuje také imunitní systém. 
Dimethicone (polymethylsiloxan, E 900) 

 

Silikonový olej. Prostředek zabraňující pěnění při výrobě nebo použití. Využívá se i jako změkčovadlo a lubrikátor. Je častou součástí různých ochranných krémů, protože zjemňuje a vyhlazuje pokožku. Je přítomen v šampónech a kondicionérech - je tou složkou, která dělá vlasy lesklé a kluzké.

Hormonální disruptor.  Zasahuje do hormonálních funkcí člověka a může narušit lidskou plodnost. Představuje nebezpečí pro životní prostředí. Jde o velmi stálou látku, v přírodě setrvává mnoho let a má tendenci k bioakumulaci.
Polyethylene (PE) termoplast

Polyethylen Glycol (PEG)

Ethylene Glycol (EG)

Polypropylen Glykol (PPG)

Propylen Glycol (PG)

 

Zvhlčovače a nosiče vůní v olejích. Syntetické emulgátory. Skrývají se i pod jinými názvy s koncovkou -eth- Laureth, Cetereareth 3, nebo jako Polysorbate 20 apod. Používá se k výrobě nemrznoucích kapalin, odmrazovacích prostředků pro automobily, letadla, letištní plochy a lodě. V kosmetice je v šamponech, krémech na holení, mýdlech, makeupech, lescích na rty.  Z PE Polyethylenu se vyrábí sáčky, fólie, roury, izolace a ano i líčídla a krémy ,,zalepující,, naší kůži.

 

Můžou vyvolávat podráždění kůže, inhibitovat dělění a růst kožních buněk. Zvyšují propustnost kůže. K výrobě PEG a PPG se používají vysoce reaktivní jedovaté plyny, které sloužily i jako bojové prostředky. Je nebezpečí že zbytková množství jedů a karcinogenů jako etylenoxid mohou znečišťovat konečný produkt. Při výrobě vzniká DIOXAN, u něhož se též u pokusných zvířat prokázala karcinogenita a může se ve stopových množstvích vyskytovat v některých PEG a PPG sloučeninách.

Copolymery a PEGY v souvislosti se vznikem kontaktní dermatitidy. ZDE
Acrylates copolymers

Hexadecene/ Ethylene/Propylene/Styrene Copolymer

 

 

Vysokomolekulární látky syntetického původu, které bývají řazeny do skupiny plastů. Tyto jemné bílé prášky se používají v kosmetice ve voděodolných výrobcích (pleťové vody, opalovací krémy, pleťové krémy a mléka, v šamponech, kondicionérech, deodorantech, barvách na vlasy, rtěnkách, řasenkách, tělových sprejích, sprchových gelech a lacích na nehty.

*(Rozhodli jsme se vyřadit produkty s těmito látkami na pleť, kde se využívají i u některých ,,přírodních značek,, najdete je pouze v lacích na nehty kde jsou zatím pro výdrž nutné)

 

Jsou s nimi spojovány možné alergické kožní reakce a vznik astmatu. Celkově je u nich diskutovaný jejich negativní vliv na dýchací systém. V kosmetice se ale používají ve velmi malém množství, kde jsou problematické spíše ve spojitosti s ucpáváním pórů, čímž zhoršují stav mastné a problematické pleti. Dále mají akrylátové kopolymery nepříznivý vliv na vodní organismy a jsou vysoce toxické pro ryby a mnoho bakterií z mořského i sladkovodního ekosystému.

Copolymery a PEGY v souvislosti se vznikem kontaktní dermatitidy. ZDE
Ftaláty

di-n-butylftalát (DBP)

Dietylftalát (DEP)

 

Laky  na nehty, parfémy, toaletní vody. Jsou hojně používány v průmyslu výroby plastů, zejména polyvinylchloridu (PVC), v hračkách, školních potřebách, pomůckách pro domácnost, plastových sprchových závěsech...

 

Snižují plodnost žen i mužů a ohrožují plod. Negativní účinky na játra, ledviny, plíce a srážlivost krve. Ftaláty jsou rizikovým faktorem vedoucím k rozvoji astmatu a alergií. Ftaláty patří mezi hormonální disruptory a výrazně narušují metabolismus hormonů. 
 Dioxan

 

Všude tam, kde je současně PEG, PPG , SLES, v bělených tamponech, vložkách a ubrouscích.

 

Snadno prostupuje kůží, je silně kancerogenní, způsobuje poruchy imunity, plodnosti a hormonální poruchy.
 Toulene (BHA/BHT)

Přípravky pro ošetřování nehtů, barvení vlasů a také ve vůních. Zamezují žluknutí v tukových a olejových složkách.

 

U těchto látek byly potvrzeny karcinogenní účinky, při vyšších dávkách vyvolává rakovinu žaludku. Je to návyková látka způsobující dále srdeční arytmii, anémii, poškození jater a ledvin. Nebezpečná je pro těhotné ženy.
 

Formaldehyd a jeho deriváty:

 2-Bromo -2-Nitropropan-1,3 Diol,

Bronidox, Imidazolidinyl - Urea

5-Bromo-5Nitro-1, glutaral, 

3-Dioxane , DMDM hydantion..

Laky na nehty, konzervanty v kosmetice prodlužují trvanlivost daného výrobku.Jejich maximální povolená koncentrace v kosmetických přípravcích je proto jen 0,6 %.

Oficiálně prokázané karcinogenní účinky, vyvolává kontaktní alergie a dráždí sliznice. Jelikož je vysoce reaktivní, poškozuje též buňky.
Minerální oleje a parafínové vosky :

Paraffin, Petrolatum, Vazelína

Paraffinum Liquidum, 

Mineral oil,

Cera Microcristallina

Zbytky frakční destilace ropy, jsou levné, hojné využití v dekorativní či pečující kosmetice. Vysoká stabilita, resistence a trvanlivost, což vyhovuje kosmetickým firmám, nikoli však pokožce a životnímu prostředí.

 

Odolávají přirozeným procesům jež se dějí v našem organismu, který je proto nemůže přirozeně zpracovat. Vytvářejí na kůži neprodyšný film. Aromatické uhlovodíky z min. olejů pocházejících z ropy mohou iniciovat nádorové bujení kůže. Potvrzují to případy častějších výskytů karcinomu na kůži u lidí, kteří během pracovního procesu častěji manipulují s minerálními oleji. Mohou způsobit kontaktní dermatitidu.
 Soli hliníku  V deodorantech.

 Uzavírají póry, což má zabránit pocení, bohužel kůže se potřebuje přirozeně čistit a dýchat, a tak můžou vznikat různé zánětlivé reakce. Pokud se dostanou do těla končí většinou v mozku a mohou přecházet do mateřského mléka. Možná souvislost s rakovinou prsů. Klinické studie ukazují na to, že značný počet případů rakoviny prsu začíná u žen v horním vnějším kvadrantu prsu, to je také oblast kam se deodorant aplikuje.
Syntetická barviva (CI)

 

* Vybrané typy výrazných syntetických barev jsou v přírodní i organické kosmetice pro dlouhotrvající efekt a sytost, které by nebylo jinak možno dosáhnout. Nepřekračují, ale známkování č.2 podle EWG.com a vždy jsou pod 1%. Pokud se jim chcete ale i tak vyhnout, zvolte značku pod filtrem 100% Natural. (jen musíte počíta s tím, že zde nenajdete zářivé červené a oranžové syté odstíny)

 

Mohou způsobovat alergie. Vědecké studie potvrdily, že kadeřnice které pracují s těmito rizikovými barvami, jsou vystavení riziku alergií i vážnějším onemocněním mnohem častěji než ostatní ženy. Ovšem platí to také u žen, které si po řadu let barví vlasy. 
Syntetické UV filtry

(benzofenon,  Homosalat, Etylhexyl Metoxycinnamant Etylhexyl Dimetil PABA..)

V opalovacích prostředcích.

 

Mohou při nadměrném slunění a aplikaci krému s jejich obsahem zvyšovat růst rakovinných buněk a obecně zvyšují riziko rakoviny. Prokázaly se též hormonální (estrogenní) účinky některých syntetických UV filtrů.Lidé díky opalování a používání tuny krémů s těmito látkami nevědomě způsobují, že tyto látky přecházejí do vody, a tak můžeme jejich zbytková množství nalézt dokonce v tělech ryb. Díky hormonálním účinkům se mění i reprodukční vlastnosti některých vodních živočichů. Část těchto látek se pak zpětně dostává do lidského organismu.
Xylenové pižmo 

 

Synteticky připravená látka, která působí jako fixátor tím, že udržuje stálost vůně – parfémů, deodorantů, osvěžovačů vzduchu, čistících prostředků apod. Levná náhražka za přírodní pižmo (mošus). Jedná se o pronikavě vonící látku ze žláz kabara pižmového. V kosmetice může být všude tam, kde je žádoucí co nejdéle zachovat vůni výrobku.  

 

Látka je karcinogenní a její dlouhodobé působení na člověka, zejména v prenatálním a časném postnatálním období, není známo. Působí jako hormonální disruptor a jeho používání by mělo být přísně regulováno. 

 
Necertifikovaný Talc

(Mastek)

Mastek je přirozeně se vyskytující měkký minerál. Skládá se z křemíku, hořčíku, kyslíku a vodíku. V kosmetickém průmyslu se používá nadrcený na velmi jemný prášek. Využití nachází také ve farmaceutickém průmyslu, kde se přidává do tablet a prášků, v kosmetice se nejčastěji objevuje v minerální dekorativní kosmetice.

* V Líčírně jsou produkty, které obsahují TALC a jsou certifikovány nejpřísnějšími certifikáty jako BDIH či CCPB čili jsou naprosto bezpečné bez stopových množství azbestu a také v presované nebo tekuté podobě, tudíž bez možnosti vdechnutí.

(Talc obsahují stíny Kjaer Weis a Manasi 7 make-up)

 Mastek je považovaný za relativně bezpečnou látku, není-li kontaminován azbestem (karcinogenní křemičitan), i tak jeho vdechnutí narušuje přirozené mechanismy plicních buněk, to může vést k zánětům, toto upozornění platí hlavně pro děti do 3 let. Kosmetický certifikovaný talek by ale neměl obsahovat žádné stopy azbestu a je považován za bezpečnou látku.

 

 

 

 

POZOR U EXTRÉMĚ REAKTIVNÍ A CITLIVÉ PLETI JE TAKÉ NUTNÉ VYŘADIT (alespoň na čas v průběhu eliminační diety) I ESENCIÁLNÍ OLEJE. 

Nejsou u nás zakázané, (a většinou díky svým schopnostem i vítané) přesto ale je důležité upozornit že přechod na přírodní kosmetiku může být pro tento typ pleti náročnější a bylo by dobré se jim na začátku vyhnout a zavádět je postupně a opatrně.

Více se dozvíte ZDE

 

   

Zdroj: Not Just a Pretty Face, Toxic Soup, Doba Jedová I, II, III , The Nature of Beauty, Nepřátelé kůže, Tajemství kosmetiky,

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení