PRODEJNY JSOU OTEVŘENÉ O VÍKENDECH 14. 12., 21. 12. a 22. 12. 2024 od 10.00 do 18.00 HODIN

ZAKÁZANÉ PŘÍSADY V NAŠÍ KOSMETICE

SLUŽBYBANNER8 

  Seznam škodlivých chemických látek, kterým se raději vyhýbáme.

V článku níže přibližujeme jejich využití a dopad na lidský organismus a přírodní ekosystém.

I malé procento rizikové chemie organismu škodí, proto se vyhýbáme rizikovým látkám a volíme ty, na které jsme se adaptovali miliony let.

button2 

 


INCI NÁZEV 
Ethylparaben I MethylparabenPropylparaben

POUŽITÍ: Konzervant v kosmetice, farmacii a průmyslových produktech.

RIZIKA: Narušují hormonální regulaci a napodobují estrogeny. Jsou podezřelé z kancerogenity - možná spojitost parabenů s výskytem rakoviny prsu (zbytky parabenů byly objeveny v nádorech prsů). To souvisí s používáním antiperspirantů v kombinaci s holením v podpaždí. Při holení vznikají drobná poškození kůže, kterými mohou parabeny snadněji vstupovat do těla. I když souvislost mezi parabeny a možností vzniku rakoviny prsu nebyla jednoznačně prokázána, opatrnost je namístě.


INCI NÁZEV 
Silikony (Cyclopentasiloxane, D5)

POUŽITÍKvůli tomu, že jsou levné, se přidávají do nekvalitní kosmetiky. Je to syntetická těkavá kapalina.

RIZIKA: Nejsou téměř vůbec biologicky odbouratelné. Škodí životnímu prostředí a hromadí se v něm. Cyclopentasiloxane - v některých zemích (např. v Kanadě) je na seznamu toxických látek a byly podniknuty kroky k jejich omezení v průmyslu. V laboratorních experimentech na zvířatech, vystavení vysokým dávkám D5 prokázalo, že způsobuje nádory dělohy, poškozování reprodukčního a imunitního systému a může také ovlivnit neurotransmitery v nervovém systému.


INCI NÁZEV 
Sodium Lauryl Sulfat  (SLS) I Sodium Laureth Sulfat (SLES)

POUŽITÍUměle syntetizovaný tenzid, který hodně pění, ale odmašťuje i povrch kůže. Obsahuje ho 95 % šamponů, pěn do koupele i zubních past.

RIZIKA: Silně dráždivý, dráždí kůži, oči, způsobuje svědění. Narušuje kožní bariéru, zvyšuje a způsobuje předčasné stárnutí kůže. Způsobuje odlupování pokožky a vyvolává těžké kožní záněty. Při požití nebo vdechnutí je velmi toxický, protože se snadno vstřebává sliznicemi. Větší množství SLS způsobuje kašel, pálení v ústech a v krku, dávení, zvracení, dýchací obtíže a celkovou nevolnost. SLS ohrožuje také imunitní systém. 


INCI NÁZEV 
Dimethicone (polymethylsiloxan, E 900) 

POUŽITÍSilikonový olej. Prostředek zabraňující pěnění při výrobě nebo použití. Využívá se i jako změkčovadlo a lubrikátor. Je častou součástí různých ochranných krémů, protože zjemňuje a vyhlazuje pokožku. Je přítomen v šampónech a kondicionérech - je tou složkou, která dělá vlasy lesklé a kluzké.

RIZIKA: Hormonální disruptor. Zasahuje do hormonálních funkcí člověka a může narušit lidskou plodnost. Představuje nebezpečí pro životní prostředí. Jde o velmi stálou látku, v přírodě setrvává mnoho let a má tendenci k bioakumulaci.


INCI NÁZEV 
Polyethylene (PE) termoplast I Polyethylen Glycol (PEG) I Ethylene Glycol (EG) I Polypropylen Glykol (PPG) I Propylen Glycol (PG)

POUŽITÍZvlhčovače a nosiče vůní v olejích. Syntetické emulgátory. Skrývají se i pod jinými názvy s koncovkou -eth- Laureth, Cetereareth 3, nebo jako Polysorbate 20 apod. Používají se k výrobě nemrznoucích kapalin, odmrazovacích prostředků pro automobily, letadla, letištní plochy a lodě. V kosmetice je najdete v šamponech, krémech na holení, mýdlech, make-upech, lescích na rty.  Z PE Polyethylenu se vyrábí sáčky, fólie, roury, izolace i dekorativní kosmetika a krémy "zalepující" naší kůži.

RIZIKA: Můžou vyvolávat podráždění kůže, inhibitovat dělení a růst kožních buněk. Zvyšují propustnost kůže. K výrobě PEG a PPG se používají vysoce reaktivní jedovaté plyny, které sloužily i jako bojové prostředky. Je nebezpečí že zbytková množství jedů a karcinogenů jako etylenoxid mohou znečišťovat konečný produkt. Při výrobě vzniká DIOXAN, u něhož se též u pokusných zvířat prokázala karcinogenita a může se ve stopových množstvích vyskytovat v některých PEG a PPG sloučeninách.

Copolymery a PEGY v souvislosti se vznikem kontaktní dermatitidy. ZDE


INCI NÁZEV 
Acrylates copolymers I Hexadecene/ Ethylene/Propylene/Styrene Copolymer

POUŽITÍVysokomolekulární látky syntetického původu, které bývají řazeny do skupiny plastů. Tyto jemné bílé prášky se používají v kosmetice ve voděodolných výrobcích - pleťové vody, opalovací krémy, pleťové krémy a mléka, v šamponech, kondicionérech, deodorantech, barvách na vlasy, rtěnkách, řasenkách, tělových sprejích, sprchových gelech a lacích na nehty.

*Výjimečně u nás tuto látku najdete v SPF Josh Rosebroock. Pokud se látce chcete vyhnout, zvolte filtr 100% Natural.

RIZIKA: Jsou s nimi spojovány možné alergické kožní reakce a vznik astmatu. Celkově je u nich diskutovaný jejich negativní vliv na dýchací systém. V kosmetice se ale používají ve velmi malém množství, kde jsou problematické spíše ve spojitosti s ucpáváním pórů, čímž zhoršují stav mastné a problematické pleti. Dále mají akrylátové kopolymery nepříznivý vliv na vodní organismy a jsou vysoce toxické pro ryby a mnoho bakterií z mořského i sladkovodního ekosystému.

Copolymery a PEGY v souvislosti se vznikem kontaktní dermatitidy. ZDE 


INCI NÁZEV 
Ftaláty I Di-n-butylftalát (DBP) I Dietylftalát (DEP)

POUŽITÍ: Laky  na nehty, parfémy, toaletní vody. Jsou hojně používány v průmyslu výroby plastů, zejména polyvinylchloridu (PVC), v hračkách, školních potřebách, pomůckách pro domácnost, plastových sprchových závěsech, atd.

RIZIKA: Snižují plodnost žen i mužů a ohrožují plod. Negativní účinky na játra, ledviny, plíce a srážlivost krve. Ftaláty jsou rizikovým faktorem vedoucím k rozvoji astmatu a alergií. Ftaláty patří mezi hormonální disruptory a výrazně narušují metabolismus hormonů. 


INCI NÁZEV 
Dioxan

POUŽITÍ: Všude tam, kde je současně PEG, PPG, SLES, v bělených tamponech, vložkách a ubrouscích.

RIZIKA: Snadno prostupuje kůží, je silně kancerogenní, způsobuje poruchy imunity, plodnosti a hormonální poruchy.


INCI NÁZEV 
Toulene (BHA/BHT)

POUŽITÍ: Přípravky pro ošetřování nehtů, barvení vlasů a také ve vůních. Zamezují žluknutí v tukových a olejových složkách.

RIZIKA: U těchto látek byly potvrzeny karcinogenní účinky, při vyšších dávkách vyvolává rakovinu žaludku. Je to návyková látka způsobující dále srdeční arytmii, anémii, poškození jater a ledvin. Nebezpečná je pro těhotné ženy.


INCI NÁZEV 
Formaldehyd a jeho deriváty:  2-Bromo -2-Nitropropan-1 I 3 Diol I Bronidox I  Imidazolidinyl - Urea I 5-Bromo-5Nitro-1 I Glutaral I 3-Dioxane I DMDM hydantion ..

POUŽITÍ: Laky na nehty, konzervanty v kosmetice prodlužují trvanlivost daného výrobku.Jejich maximální povolená koncentrace v kosmetických přípravcích je proto jen 0,6 %.

RIZIKA: Oficiálně prokázané karcinogenní účinky, vyvolává kontaktní alergie a dráždí sliznice. Jelikož je vysoce reaktivní, poškozuje též buňky.


INCI NÁZEV 
Minerální oleje a parafínové vosky:  Paraffin I Petrolatum I Vazelína I Paraffinum Liquidum I Mineral oil I Cera Microcristallina 

POUŽITÍ: Zbytky frakční destilace ropy, jsou levné, hojné využití v dekorativní či pečující kosmetice. Vysoká stabilita, resistence a trvanlivost, což vyhovuje kosmetickým firmám, nikoli však pokožce a životnímu prostředí.

RIZIKA: Odolávají přirozeným procesům jež se dějí v našem organismu, který je proto nemůže přirozeně zpracovat. Vytvářejí na kůži neprodyšný film. Aromatické uhlovodíky z minerálních olejů pocházejících z ropy mohou iniciovat nádorové bujení kůže. Potvrzují to případy častějších výskytů karcinomu na kůži u lidí, kteří během pracovního procesu častěji manipulují s minerálními oleji. Mohou způsobit kontaktní dermatitidu.


INCI NÁZEV 
Soli hliníku 

POUŽITÍ: Najdete je v deodorantech.

RIZIKA: Uzavírají póry, což má zabránit pocení, bohužel kůže se potřebuje přirozeně čistit a dýchat, a tak můžou vznikat různé zánětlivé reakce. Pokud se dostanou do těla končí většinou v mozku a mohou přecházet do mateřského mléka. Možná souvislost s rakovinou prsů. Klinické studie ukazují na to, že značný počet případů rakoviny prsu začíná u žen v horním vnějším kvadrantu prsu, to je také oblast kam se deodorant aplikuje.


INCI NÁZEV 
Syntetická barviva (CI) 

POUŽITÍ: * Vybrané typy výrazných syntetických barev jsou v přírodní i organické kosmetice pro dlouhotrvající efekt a sytost, kterého by nebylo jinak možno dosáhnout. Nepřekračují ale známkování č.2 podle EWG.com a vždy jsou pod 1%. Pokud se jim chcete i tak vyhnout, zvolte značku pod filtrem 100% Natural. Jen podotýkáme, že zde nenajdete zářivé červené a oranžové odstíny.

RIZIKA: Mohou způsobovat alergie. Vědecké studie potvrdily, že kadeřnice které pracují s těmito rizikovými barvami, jsou vystavené riziku alergií i vážnějším onemocněním mnohem častěji než ostatní ženy. Ovšem platí to také u žen, které si po řadu let barví vlasy. 


INCI NÁZEV 
Syntetické UV filtry: Benzofenon I Homosalat I Etylhexyl Metoxycinnamant I Etylhexyl Dimetil PABA..

POUŽITÍ: V opalovacích prostředcích.

RIZIKA: Mohou při nadměrném slunění a aplikaci krému s jejich obsahem zvyšovat růst rakovinných buněk a obecně zvyšují riziko rakoviny. Prokázaly se též hormonální (estrogenní) účinky některých syntetických UV filtrů. Lidé kvůli opalování a používání krémů s těmito látkami nevědomě způsobují, že látky přecházejí do vody, a jejich zbytková množství můžeme následně nalézt i v tělech ryb. Kvůli hormonálním účinkům se mění i reprodukční vlastnosti některých vodních živočichů. Část těchto látek se pak zpětně dostává do lidského organismu.


INCI NÁZEV 
Xylenové pižmo 

POUŽITÍ: Synteticky připravená látka, která působí jako fixátor tím, že udržuje stálost vůně – parfémů, deodorantů, osvěžovačů vzduchu, čistících prostředků apod. Levná náhražka za přírodní pižmo (mošus). Jedná se o pronikavě vonící látku ze žláz kabara pižmového. V kosmetice může být všude tam, kde je žádoucí co nejdéle zachovat vůni výrobku.    

RIZIKA: Látka je karcinogenní a její dlouhodobé působení na člověka, zejména v prenatálním a časném postnatálním období, není známo. Působí jako hormonální disruptor a jeho používání by mělo být přísně regulováno. 


INCI NÁZEV 
Necertifikovaný Talc (mastek)

POUŽITÍ: Mastek je přirozeně se vyskytující měkký minerál. Skládá se z křemíku, hořčíku, kyslíku a vodíku. V kosmetickém průmyslu se používá nadrcený na velmi jemný prášek. Využití nachází také ve farmaceutickém průmyslu, kde se přidává do tablet a prášků, v kosmetice se nejčastěji objevuje v minerální dekorativní kosmetice.

RIZIKA: Mastek je považovaný za relativně bezpečnou látku, není-li kontaminován azbestem (karcinogenní křemičitan), i tak jeho vdechnutí narušuje přirozené mechanismy plicních buněk, to může vést k zánětům, toto upozornění platí hlavně pro děti do 3 let. Kosmetický certifikovaný mastek by ale neměl obsahovat žádné stopy azbestu a je považován za bezpečnou látku.

* V Líčírně najdete produkty obsahující TALC, které jsou ovšem certifikované nejpřísnějšími certifikáty jako BDIH či CCPB. Jsou naprosto bezpečné bez stopových množství azbestu, a to jak v presované nebo tekuté podobě, tudíž bez možnosti vdechnutí.


 


 

POZOR: U EXTRÉMNĚ REAKTIVNÍ A CITLIVÉ PLETI JE TAKÉ NUTNÉ VYŘADIT (alespoň na čas v průběhu eliminační diety) I ESENCIÁLNÍ OLEJE. 

Nejsou u nás zakázané, (a většinou jsou díky svým schopnostem i vítané) přesto je důležité upozornit, že přechod na přírodní kosmetiku může být pro tento typ pleti náročnější. Proto je dobré se jim na začátku vyhnout a zařazovat je postupně a hlavně, opatrně.

Více se dozvíte ZDE

 

 

Zdroj: Not Just a Pretty Face, Toxic Soup, Doba Jedová I, II, III , The Nature of Beauty, Nepřátelé kůže, Tajemství kosmetiky